بازی زندگی و راه این بازی

تعداد امتیاز: 0

بازی زندگی و راه این بازی

فلورانس اسکاول شین نویسنده ی فقید در کتاب خود بازی زندگی و راه این بازی می نویسد: بیشتر مردم زندگی را میدان جنگ می‌دانند، اما زندگی جنگ نیست، زندگی بازی است. شاید این اولین بار است که شما با این جمله برخورد می کنید به یکباره بایستید و زندگی و اتفاقات آن را مرور کنید و ناخودآگاه با این جمله موافق باشید و این را درک کنید که بازی بودن زندگی با فطرت شما هماهنگ است.

اعْلَمُوا أَنَّمَا الْحَیَاةُ الدُّنْیَا لَعِبٌ وَلَهْوٌ      بدانید که زندگانی دنیا به حقیقت بازیچه‌ و سرگرمی است  (الحدید 57)

بازی از آن جهت که دارای قواعد و قوانین مشخص است و آغاز و پایان دارد. حضور در این بازی مانند هر بازی دیگر مراحلی دارد که با پشت سر گذاشتن هر مرحله و لذت عبور از موانع و مقابله با دشمنان و چالش ها حس خوبی را در ما ایجاد می کند.

در واقع همین چالش ها و موانع بازی است که بازی را برای ما لذت بخش و هیجان انگیز کرده و بدون اینها، بازی کسل کننده، بی روح و یکنواخت خواهد بود.

یک بازی کامپیوتری را تصور کنید که در آن نیاز نیست با هیچ دشمن یا چالشی مقابله کنید. نیازی نیست هیچ معمایی را حل کنید یا هیچ ماموریتی را به پایان ببرید. فقط باید بصورت کاملا ساده و بدون هیچ چالشی به پایان مراحل برسید و در نهایت بازی را تمام کنید. چنین بازی ای قطعا بی معنا و کسل کننده خواهد بود چون همه ی لذت بازی به همین چالش ها و هیجان لحظه های شکست و پیروزی در لحظه لحظه ی بازی است. همین شکست ها و دوباره از نو شروع کردن هاست. همین یاد گرفتن ها و استفاده از آنچه یاد گرفته ایم در دور دوم برای شکست دشمن هاست.

زندگی هم یک بازی است. دارای زمان شروع و پایان با قواعد و قوانین مشخص خودش که اگر این قواعد و قوانین را یاد بگیریم قطعا برنده ی بازی زندگی مان خواهیم بود. مسائل و مشکلاتی که ما در هر مرحله از زندگی با آنها روبرو می شویم، چالش ها و سوالهایی که باید به پاسخ آنها برسیم تماما باعث هیجان و لذت این بازی هستند. بدون مسائل و مشکلات زندگی ما کسل کنند و بی معنا خواهد بود و هیچ پیروزی و دستاوردی برای ما لذت بخش نخواهد شد و طعم شیرین پیروزی و عبور از چالش ها و سختی ها حس و حال عالی برای ما نخواهد آورد.

بدون شکست طعم واقعی پیروزی را درک نخواهیم کرد و بدون سختی ها قدر عافیت و سلامتی را نخواهیم دانست.

آدمهای منفی، شرایط سخت، قضاوت ها، مشکلات مالی و سلامتی و روابط، مشکلات کاری و تحصیلی و غیره تماما چالش هایی هستند که بازی زندگی را هیجان انگیز کرده و دریای زندگی را متلاطم می کنند تا ما را از یکنواختی و تبدیل شدن به مرداب نجات دهد.

اگر برای مدتی سعی کنیم زندگی را دقیقا مانند یک بازی کامپیوتری تصور کنیم که برای آن قواعد خاص و برنامه نویسی دقیق صورت گرفته و این موضوع را درک کنیم که در این بازی برای رشد و لذت و هیجان نیاز به چالش ها و مشکلات داریم و از وجود این نیروی مخالف لذت ببریم، می توانیم برای همیشه دیدگاهمان را به زندگی تغییر داده و از لحظه لحظه ی عمرمان لذت ببریم و حتی در اعماق مشکلات و مسائل مختلف بر خودمان و زندگی مان کنترل و تسلط کامل داشته باشیم. وجود این مسائل و انسانهای منفی همیشه در طول تاریخ و برای تمام اشخاص بزرگ بوده است و خواهد بود همانطور که خداوند می فرماید:

(آری،) این گونه برای هر پیامبری دشمنی از مجرمان قرار دادیم؛ امّا (برای تو) همین بس که پروردگارت هادی و یاور (تو) باشد!   (فرقان  31)

نمرود برای ابراهیم، فرعون برای موسی، خانواده و قوم نوح برای نوح، یهودیان برای عیسی و همچنین یهودیان، قریش و کافران و منافقان مکه و مدینه برای پیامبر اسلام(ص)، برادران یوسف برای او و غیره همگی عاملی برای رشد و بالندگی این فرستادگان خداوند بوده اند.
اگر وجود مشکلات را ضروری و پله های ترقی خود بدانیم و درک کنیم که باورها و نگرشهای منفی ما همان چالش های زندگی ما هستند و وظیفه ی ما در این بازی از بین بردن این باورهای منفی است که به طبع آن لذت و شادی به زندگی مان سرازیر می شود آن وقت با عشق برای تغییر باورها و برنامه ریزی مجدد ضمیر ناخودآگاه مان تلاش می کنیم. آن وقت تلاش می کنیم تا باورهای درست و سازنده در ضمیر ناخودآگاه مان ایجاد کنیم و به این وسیله مسائل و چالش ها را پشت سر گذاشته و بر آنها فائق شویم و رشد کرده و مرحله ی بازی را با پیروزی به پایان ببریم.

یکی از مهمترین قواعد و قوانین بازی زندگی قاعده ی احساس خوب، اتفاقات خوب است که می گوید هر چه شما حال احساس خوبی داشته باشید اتفاقات خوبی برای شما خواهد افتاد و موانع و چالش ها را بهتر و سریعتر و خلاقانه تر پشت سر خواهید گذاشت.

قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَبِرَحْمَتِهِ فَبِذَٰلِکَ فَلْیَفْرَحُوا هُوَ خَیْرٌ مِمَّا یَجْمَعُونَ

بگو: به فضل و رحمت خداست، پس باید مؤمنان به آن شاد شوند که آن از همه ثروتی که جمع می کنند، بهتر است.  (یونس 58)

برای ایجاد احساس خوب نیاز به باورها و دیدگاههای خوب داریم و حدود هزار باور عالی و قدرتمند که باعث ایجاد حس و حال خوب در ما می شوند را در قالب نرم افزار برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه برای ویندوز و اندروید گرد آورده ایم و به همراه کتاب برنده تقدیم عزیزان کرده ایم باشد که با ایجاد این باورهای عالی در ضمیر ناخودآگاه، برنده ی بازی زندگی  تان باشید.

با تقدیم احترام

محسن سلیمانی

 

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان