شکرگزاری، قطب نمای احساسات

تعداد امتیاز: 0

شکرگزاری، قطب نمای احساسات

مرحله سوم، دریافت

شکرگزاری تنها یک احساس نیست بلکه یک قدرت است.

در دو مقاله ی قبلی با دو مرحله درخواست و پاسخ آشنا شدیم و در اینجا قصد داریم در مورد مرحله ی مهم و نهایی رسیدن به خواسته ها یعنی مرحله ی جذاب دریافت صحبت کنیم. همان مرحله ای که تمام ما بیصبرانه و مشتاقانه بدنبال آن هستیم و اساس این نوشته بر مبنای شکرگزاری، سپاسگزاری یا قدردانی است. ممنون بودن از زندگی، یکی از چهار احساس عالی بشری است.

زمانی که یک هدف کاملا در ذهن ما روشن شد و زمینه برای دسترسی ما به خواسته فراهم شد، نیاز است تا از نظر ذهنی بستر دریافت خواسته مان را فراهم کنیم. این یعنی بین ذهن ما و جهان هوشمند ارتباطی با کیفیت بالا برقرار شود تا هر آنچه که ما باید انجام دهیم و یا هر ایده ای که باید عملی کنیم یا هر شخص یا موضوعی که باید به سمت ما و زندگی مان کشیده شود، به نحو احسن انجام شود و نیازی به دوباره کاری یا کارهای حاشیه ای و زائد نباشد. این اتفاق با احساس خوب اتفاق می افتد. اتصال قوی با نیروی منبع و هماهنگی و هم جهت بودن با جهان بیرونی با احساسات عالی اتفاق می افتد.

احساسات یک قطب نمای دقیقی داخلی است که به ما می گوید الان در حال حرکت به سمت خواسته ها هستید یا ناخواسته ها. هر چقدر شما در وجودتان احساس خوب و خوش آیندی داشته باشید(احساس عشق، قدردانی و سپاسگزاری، لذت، رضایت، آرامش، احساس در صلح و آشتی بودن با دنیای بیرون و...) دارید با قدرت مسیر رسیدن به اهدافتان را طی میکنید و هر چقدر احساس بدی داشته باشید(خشم، نفرت، عصبانیت، یادآوری و مرور اتفاقات ناخوشایند گذشته و خاطراتی که به ظاهر منفی بوده اند و... ) در واقع در حال دور شدن از خواسته هایتان هستید. 

اما چطور به بهترین شکل از این قطب نما استفاده کنم و بهترین حالت احساسی کدام است؟ پاسخ این سوال را در آیه های 12 تا 18 سوره اعراف خواهیم یافت.

وَلَقَدْ خَلَقْنَاکُمْ ثُمَّ صَوَّرْنَاکُمْ ثُمَّ قُلْنَا لِلْمَلآئِکَةِ اسْجُدُواْ لآدَمَ فَسَجَدُواْ إِلاَّ إِبْلِیسَ لَمْ یَکُن مِّنَ السَّاجِدِینَ

و شما را بیافریدیم، و صورت بخشیدیم، آنگاه به فرشتگان گفتیم : آدم را سجده کنید همه، جز ابلیس، سجده کردند و ابلیس در شمار سجده کنندگان نبود

قَالَ مَا مَنَعَکَ أَلاَّ تَسْجُدَ إِذْ أَمَرْتُکَ قَالَ أَنَاْ خَیْرٌ مِّنْهُ خَلَقْتَنِی مِن نَّارٍ وَخَلَقْتَهُ مِن طِینٍ

خدا گفت: وقتی تو را به سجده فرمان دادم، چه چیز تو را از آن بازداشت،؟ گفت : من از او بهترم، مرا از آتش آفریده ای و او را از گل

قَالَ فَاهْبِطْ مِنْهَا فَمَا یَکُونُ لَکَ أَن تَتَکَبَّرَ فِیهَا فَاخْرُجْ إِنَّکَ مِنَ الصَّاغِرِینَ

گفت: از این مقام فرو شو تو را چه رسد که در آن گردنکشی کنی؟ بیرون رو که تو از خوارشدگانی

قَالَ فَأَنظِرْنِی إِلَى یَوْمِ یُبْعَثُونَ

گفت: مرا تا روز قیامت که زنده می شوند مهلت ده

قَالَ إِنَّکَ مِنَ المُنظَرِینَ

گفت: تو از مهلت یافتگانی

قَالَ فَبِمَا أَغْوَیْتَنِی لأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِرَاطَکَ الْمُسْتَقِیمَ

گفت : حال که مرا نومید ساخته ای، من هم ایشان را از راه راست تو منحرف می کنم

ثُمَّ لآتِیَنَّهُم مِّن بَیْنِ أَیْدِیهِمْ وَمِنْ خَلْفِهِمْ وَعَنْ أَیْمَانِهِمْ وَعَن شَمَآئِلِهِمْ وَلاَ تَجِدُ أَکْثَرَهُمْ شَاکِرِینَ

آنگاه از پیش و از پس و از چپ و از راست بر آنها می تازم و بیشترینشان را ناسپاس خواهی یافت

شیطان دشمن آشکار و مسلم ماست و حربه های او تماما از طریق ذهن و گفتگوهای ذهنی اتفاق می افتد و در آیه آخر هم به وضوح اشاره شده که در نهایت انسان را به سمت ناسپاسی خواهد برد. در اینجا کاملا روشن می شود که آنچه شیطان (دشمن) به عنوان زهر به انسان میخوراند، ناسپاسی است که باعث بیچارگی و بدبختی او در زندگی اش خواهد شد. اما نکته ی جالب اینکه در اینجا خواهیم یافت که آنچه بعنوان پادزهر و نقطه ی مقابل این ضعف قرار خواهد گرفت، سپاس و قدردانی از خداوند و تمام نعمت ها و موهبت هایی است که در حال استفاده از آنها هستیم و با انجام آن (سپاسگزاری) در مسیری کاملا مخالف با شیطان یعنی مسیر رشد، کمال، رسیدن ساده و راحت به خواست ها و علایق، آرزوها و رویاهای ما قرار خواهیم گرفت.

قدردانی یکی از قوی ترین احساسات بشری است که نه تنها یک احساس قوی بلکه یک ابزار قدرتمند است که ما را به هر آنچه که بخواهیم هدایت میکند و مانند یک عصای معجزه گر در دستان انسان قرار داده شده است.

وَ إِذْ تَأَذَّنَ رَبُّکُمْ لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزیدَنَّکُمْ وَ لَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذابی‏ لَشَدیدٌ (ابراهیم-7)

و آن گاه که پروردگارتان اعلام کرد که اگر واقعاً سپاسگزاری کنید ، [ نعمت ] شما را افزون خواهم کرد ، و اگر ناسپاسی نمایید ، قطعاً عذاب من سخت خواهد بود.

شکرگزاری یک اتصال قوی و با کیفیت بالا بین انسان و قدرت منبع ایجاد میکند و باعث میشود تمام آنچه انسان اراده میکند در زندگی اش اتفاق بیفتد و تمام زندگی اش را در دست گرفته و هر قسمت از زندگی اش که نیاز به تغییر دارد را تغییر داده و هر آنچه نیاز است به زندگی اش وارد کند را خلق کند. این قدرتی است که به انسان عطا شده تا آنطور که شایسته ی یک خلیفه(جانشین خداوند در زمین) است در زمین زندگی کند.

در این مورد کتاب معجزه ی شکرگزاری از خانم راندا برن بصورت خلاصه و رایگان در وبسایت قرار گرفته و در کتاب برنده توضیحات کامل و تمریناتی در این زمینه ارائه شده که علاقه مندان میتوانند از آن بهره ببرند.

با آرزوی موفقیت های بیشمار برای شما عزیزان

محسن سلیمانی

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان