شما به قانون پارکینسون اعتقاد دارید؟

تعداد امتیاز: 0

شما به قانون پارکینسون اعتقاد دارید؟

قانون پارکینسون چیست؟

جواب این سوال را از مرجع ویکی پدیا در زیر آورده ایم:

قانون پارکینسون مفهومی رایج در مدیریت است و مضمون آن این است که «هر کار به اندازه زمانی که برای آن تخصیص داده شده طول می‌کشد.»

نام آن از نام تاریخدان انگلیسی سیرال نورث‌کوت پارکینسون گرفته شده که در سال 1955 در مقاله‌ای طنزآمیز در مجله اکونومیست به این قانون اشاره کرده است.

این قانون زمینهٔ گسترش بی‌رویه بوروکراسی را بیان می‌کند. از دید این «قانون» هر کار تا زمانی که برای آن تعیین شده طول می‌کشد و این مدت ارتباط چندانی با میزان و ماهیت کار ندارد.

این نحوه عمل در سازمانها رخ می‌دهد و بوروکراسی‌ها بدون گسترش اهدافشان، خود گسترش می‌یابند.

پارکینسون «تمایل مدیران به داشتن مرئوسان بیشتر» را انگیزه گسترش بوروکراسی‌ها می‌داند که در نتیجه موجب افزایش کارکنان وایجاد وظایف تکراری می‌شود.

ویکی پدیا

خوب این تعریف به زبان ساده یعنی چه؟

این تعریف به زبان ساده و عامیانه ی ما یعنی اینکه اگر ما برای انجام یک کار خاص نیاز به مبلغ 2 میلیون تومان داشته باشیم و آن کار را به دفعات با همین مبلغ به انجام برسانیم و بعدا تصمیم بگیریم که برای انجام همین کار بدون هیچ کم و کاستی یا کار اضافه تری مبلغ 3 میلیون تومان در نظر بگیریم، بعد از مدتی مشاهده خواهیم کرد که انجام این کار واقعا به 3 میلیون تومان پول نیاز داشته است و از به بعد ما همان کار با مبلغ 3 میلیون تومان به انجام می رسانیم.

جالب است، نه !؟

یک مثال ساده تر:

اگر شما امورات زندگی خود را با حقوق ماهیانه 2 میلیون تومان می گذراندید و در پایان ماه پولی برای شما باقی نمی ماند ولی تمام نیازهای خود را برطرف می کردید و امسال حقوق شما به سه میلیون تومان افزایش پیدا کرده ولی همچنان در پایان ماه پولی برای شما باقی نمی ماند شما تحت تاثیر این قانون قرار گرفته اید.

آیا شما قبلا این موضوع را از زبان دیگران یا از منابع بیرونی شنیده اید؟

آیا شما به عملکرد این قانون اعتقاد دارید؟

آیا الان که این نوشته را می خوانید و به سطح درآمد و مخارج خود و تجربیات گذشته ی خود نگاه می کنید با خودتان می گوید: آره درسته برای منم اتفاق افتاده؟ درسته همینطوریه و غیره....

در اینجا من باید به شما بگویم که این قانون یکی از بدترین و مخرب ترین و ویران کننده ترین موضوعاتی است که یک انسان می تواند به آن اعتقاد داشته باشد.

باید بدانید این قانون فقط برای افرادی کار می کند که به آن اعتقاد و باور داشته باشند و مسلما آنها از روند تاثیر این قانون بیزارند چون تماما به ضرر آنهاست و می تواند به کلی انرژی و دارایی های آنها را به هدر بدهد.

شما در کجای این قانون قرار گرفته اید؟

آیا تصمیم دارید این قانون را باور داشته و خود را قربانیِ این قانون دست نوشته ی بشر (آقای پارکینسون ) بدانید یا میخواهید به قدرت ذهن خود و قدرت اعتقادات و باورهای قدرتمند کننده ی خود ایمان داشته باشید. 

اعتقاد به این قانون، شادی، خوشبختی و خلاقیت شما را نابود می کند و شما را در یک چرخه ی باطل قرار می دهد و شما تماما احساس قربانی و ضعف خواهید کرد و شکست ها و درجا زدن خود را به گردن این قانون بی پایه و اساس بشری خواهید انداخت.

 

اعتقادات آقای پارکینسون تا زمانی برای شما یک قانون تلقی می شود و در زندگی شما تاثیرگذار است که شما به آن اعتقاد و باور داشته باشید.

اگر به این قانون دست نوشته ی بشر اعتقاد ندارید بسیار عالی است و من به شما صمیمانه تبریک می گویم و هرگز هم نخواهید که از این قانون سر در بیاورید.

اگر جزء آن دسته از افراد هستید که به این قانون اعتقاد دارید و یا نسبتا نیم نگاه تایید کننده ای به آن دارید، خودتان بهتر از هر کسی می دانید که چه ضررهای هنگفتی بخاطر اعتقاد خود پرداخت کرده اید و در آینده هم به همین منوال خواهد بود و راه چاره تغییر این اعتقاد و باور است و اگر شما تصمیم دارید این باور مخرب و ویران کننده ی خود را تغییر بدهید، ما به شما ابتدای راه را نشان خواهیم داد.

شروع کنید به جستجوی افرادی که این قانون را نمیدانند یا به آن باور ندارند و یا افرادی که سطح درآمد آنها بیشتر از سطح مخارج انهاست و  هر ماه مبالغی را پس انداز می کنند. با آنها صحبت کنید و سعی منید بدون اینکه در مورد قانون به آنها حرفی بزنید از نحوه ی نگرش انها به درآمد و مخارج انها مطلع شوید.

به دنبال افرادی باشید که می توانند کاری را که با 6 نفر نیروی کار باید انجام شود را بدون هیچ فشاری با 4 نفر نیروی کار انجام می دهند.

و یا در هر بخش از زندگی خود که فکر می کنید علیرغم تلاش و پیشرفت بیشتر، نتایج دلخواهی نگرفته اید این موضوع را بررسی کنید و ببینید چه کسانی در اطراف شما هستند که زندگی و پیشرفت آنها، این قانون را نقض می کند. بصورت کلی بدنبال مواردی باشید که قانون پارکینسون را نقض کرده و زیر سوال می برد.

به دنبال افرادی باشید که راندمان کاری آنها بالاست و می توانند الگوی مناسبی برای شما باشند.

با این کار آرام آرام شما با افراد بیشتری و موقعیت های بهتری مواجه خواهید شد که باعث می شود اعتقاد شما به نوشته های آقای پارکینسون کم رنگ شده و در نتیجه عکس آن در ضمیر ناخوداگاه شما ثابت و قانون شود و این موضوع می تواند نحوه ی نگرش و نحوه ی عملکرد شما را در زندگی تغییر دهد که حاصل کلی آن رشد و پیشرفت چشم گیر در آن بخش از زندگی شما که مورد نظرتان است خواهد شد.

اگر نمی دانید این افراد کجا هستند و چگونه می توانید آنها را پیدا کنید، نگران نباشید، به محض اینکه شما اراده می کنید این افراد را پیدا کنید و در باره ی آنها بدانید، سر و کله ی آنها در زندگی شما پیدا خواهد شد. فقط کافیست با دقت به اطراف خود نگاه کنید.

با آرزوی موفقیت های بیشمار

محسن سلیمانی

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان